اجتناب كردن از توریست گردشگری آمریکایی

اجتناب كردن از: توریست گردشگری آمریکایی کره شمالی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری مادر یک شهید بانی کنسرتی متفاوت در سبزوار شد

٣٠ سال آزگار، از دوری فرزندش و روزی که در جزیره مجنون به شهادت رسید گذشته. حاجیه زن سادات قریشی، مادر شهید علیرضا پسندیده، از سبزوار. ٤ سال قبل هم پسر جوان دیگر

مادر یک شهید بانی کنسرتی متفاوت در سبزوار شد

مادر یک شهید بانی کنسرتی متفاوت در سبزوار شد

عبارات مهم : کنسرت

٣٠ سال آزگار، از دوری فرزندش و روزی که در جزیره مجنون به شهادت رسید گذشته. حاجیه زن سادات قریشی، مادر شهید علیرضا پسندیده، از سبزوار. ٤ سال قبل هم پسر جوان دیگری را بر اثر سکته از دست داده. روزهای زیادی وقت غروب دلتنگ شده است و آه کشیده. فکر کرده چطور در این ایام دل ها را شاد کند، در نهایت بانی برگزاری رایگان کنسرت دف نوازان مهربانو داروَگ در سبز وار شده است آن هم به مناسبت سی امین سالگرد شهید علیرضا پسندیده. حاجیه زن سادات قریشی، می گوید که قصد من شاد کردن دل مردم بود، اینکه گریه و ناراحتی نباشد:« استقبال خوبی شد و در میان شرکت کنندگان خانواده شهدا هم حضور داشتند.

می خواستم مراسم یک دورهمی باشد، بعد هم به ما گفتند کار فرهنگی خوبی بوده است ولی چون در سبزوار خیلی کم از این کارها انجام شده، می خواهند آن را بزرگ کنند.» البته کنسرت آن طوری که می خواسته شاد نبود و به قول خودش هنگامی که خواننده خوانده، او «گریه»کرده:«کار زشتی مرتکب نشدم و حاج آقا، پدر شهید پسندیده هم استقبال کرد. ٤ سال قبل پسر دیگرم که دکتر بود، فوت کرد الان هم ٥ پسر و دو دختر دارم. یکی از پسرانم دبیر هست، یکی در شورا و دیگری سفیر آمریکای لاتین است.» اگرچه مردم در سبزوار استقبال خوبی از این کار داشتند ولی ظاهرا ماجرا خیلی به مذاق بدنه مدیریتی خوش نیامده. جهت همین مادر با تمام مهربانی و خلوص نیتی که دارد می گوید:«همه فکر اجرا از خودم بودم و فرزندانم هیچ نقشی در آن نداشتند.»

به خاطر اعتراضم به زندان محکوم شدم
در سبز وار هم مثل خیلی از شهرهای خراسان برگزاری کنسرت با مسئله مواجه است و هر لحظه خبر از لغو مراسم های اینچنینی می رسد ولی خوشبختانه در یک ماه گذشته بالاخره این طلسم هم شکست و کنسرت حسام الدین سراج در آن برگزار شد. ظاهرا مسئولان فرهنگی نسبت به واژه کنسرت مسئله دارند و گاه توصیه می شود کنسرت را با عنوان مراسم خوش حالی برگزار کنند. سال ٩٥ هم که کنسرت عقیلی در سبز وار لغو شد حاشیه های زیادی ایجاد کرد و کار به شورا کشیده شد.

مسعود پسندیده که برادر شهید پسندیده و عضو شورای سبز وار است به این ماجرا اعتراض کرد ولی از او شکایت کردند. حالا این عضو شورا به «شهروند» می گوید:«اعتراض داشتم که آیا یک کنسرت مجوز دار لغو شده، ولی به جرم تشویق اذهان عمومی ٦ ماه حبس تعلیقی برایم تعیین کردند، هنگامی که در جلسه غیر علنی دوباره به آنها اعتراض کردم ٢ماه حبس برایم تعیین کردند. بنابراین بهمن و اسفند ٩٦ در زندان بودم.» مسعود پسندیده حالا در دفاع از این اقدام مادرش توضیحاتی دارد: «از ابتدای امسال مادرم اصرار داشت که به مناسبت سی امین سالگرد شهید علیرضا کاری کند.

وقتی متوجه شد کنسرتی برگزار می شود که زن ها مجری آن هستند، علی رغم تصور فضای رسانه ای که خانواده شهدا را مخالف برگزاری کنسرت می دانند، تصمیم گرفت آن را رزرو کند تا مردم به صورت رایگان آن را تماشا کنند. او حتی ٢٠جلد کتاب راجع به مراسم تشییع شهدای سبزوار به شرکت کنندگان اهدا کرد. مادر با قداستی که دارد فضای کنسرت را تلطیف کرده بود.» ظاهرا مادر شهید از آنجایی عزم خود را جزم کرده که دو سال قبل پسرش را به جرم اعتراض به لغو کنسرت زندان برده اند.

شب اجرای برنامه نمایندگان نهادهای متصدی برگزاری کنسرت هم در آنجا حضور داشتند ولی هیچ بهانه ای جهت لغو کنسرت پیدا نکردند: «برخی مدیران ابراز ناراحتی کردند که آیا از عنوان شهید استفاده شد ولی ما خانواده شهید هستیم و به فراخور شهیدی که تقدیم نظام و انقلاب کرده ایم، اختیار شهید خودمان را داریم ضمن اینکه مادرم جهت آن تصمیم گرفت.» او اعتقاد است که حالا در میان جوانان سبز واری امیدی ایجاد شده است است: «خانم های اجراکننده حس بسیار خوبی داشتند که به جای نگاه مطربی و دور از شأنی که قبلا به آنها شده، همه چیز مثبت بود. همه خوشحال بودند در حالی که مدیران زیاد با کلمه کنسرت در مشهد مسئله دارند.

البته سبز وار با مشهد تفاوت می کند. در کل مقوله های فرهنگی در اینجا یتیم هست. در سال های اخیر هم مجوزهای کنسرت با آزمون و اشتباه روبه رو بوده است به طوری که هر ٦ ماه یک بار مجوزی می دهند تا ببینند چه می شود ولی به عنوان مدیر شهری می گویم که در این شرایط و فشارهای اقتصادی باید جامعه را به سمت نشاط ببریم.» این اتفاقات در شرایطی است که در روزهای اخیر خبر برگزاری کنسرت رایگان از سوی همایون شجریان در پایتخت کشور عزیزمان ایران پیچیده و خیلی از خوانندگان هم جهت آن اعلام آمادگی کرده اند.

مادر یک شهید بانی کنسرتی متفاوت در سبزوار شد

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: کنسرت | اعتراض | اعتراض | سبزوار | برگزاری | مراسم ها | خانواده | مراسم تشییع

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs